Hotel pod Pralesem

Přeskočit menu
Přečíst prohlášení o přístupnosti


Historie

Hotel pod Pralesem se nachází v osadě Dolní Sejfy, která byla v r. 1948 připojena k obci Mladé Buky v okrese Trutnov.

První dochované zmínky o osídlení této oblasti pocházejí z 2. pol. 16. století a souvisí s těžbou drahých kovů, která zde byla značně rozšířena. Tato činnost je dodnes doložena písemnými záznamy, ale i pozůstatky šachet, štol a hromadami proprapraného materiálu kolem Sejfského potoka – zbytky po rýžování zlata. Slovem sejfy byla v minulosti označována právě rýžoviště drahých kovů.

Stálí osadníci se zde však usadili mnohem později. Osada Dolní Sejfy byla založena v r. 1682 knížetem Adolfem Švarcemberkem na pozemcích někdejšího poplužního dvora.

První chalupu v místech nynějšího Hotelu pod Pralesem postavil v r. 1889 syn sedláka z Mladých Buků Anton Frenzl. Po něm se začalo nejen území kolem jeho stavení, ale i celým Dolním Sejfům říkat Antoniental – Antonínovo údolí nebo ještě lidověji Antonál. Dceru Auguste Frenzelovou si kolem r. 1900 vzal syn rolníka a vyučený truhlář Julius Peschke. K zděděnému malému selskému hospodářství přistavěl taneční sál s verandou, zvýšil obytnou část o jedno podlaží a celou usedlost zmodernizoval. Pro své překrásné přírodní okolí se usedlost brzy stala velmi známým výletním místem. Paní Peschkeová mistrně vládla v kuchyni a její koláče nebo bramborový salát byly vyhlášeny.

Po II. Světové válce převzal objekt pan Marko, který přišel z Podkarpatské Rusi a v padesátých letech se novými majiteli staly ZV ROH ČSD Lokomotivní depo Zdice a ČSAD Beroun. Berounští se později vlastnických práv vzdali a jediným vlastníkem zůstali železničáři ze Zdic. V letech 1988 - 1989 byla provedena demolice původního stavení a na stejném místě vystavěno nové rekreační středisko, dnešní Hotel pod Pralesem.

Pan Peschke lákal návštěvníky reklamou.

původní výstřižek z novinHostinec v Antonínově údolí

Ideálně položené výletní místo vzdálené asi 1/2 hodiny od železniční stanice. Větší taneční a vedlejší sál s krásnou hrací skříní, zastíněnou zahradou. Velmi vhodné pro spolkové výlety a lidové slavnosti. Vlastní mléčné hospodářství, vynikající nápoje jako káva se šlehačkou. Majitel Julius Peschke
(překlad textu uvedeného na obrázku vlevo)

 

©2005 - 2023 Petr Šiška [www.venus-reality.cz]